Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zástupci rododendronů

Azalka japonská
Japonské azalky jsou velmi oblíbeným doplňkem našich zahrad. Ve své domovině dorůstají do velikosti poměrně podstatných, rozložitých keřů. Tyto keře nejsou náročné na údržbu, velmi bohatě kvetou jod konce dubna až do konce května.

Japonská azalka je rozložitý keř s hustými tenkými větvemi. Listy jsou drobné, oválné, mírně lesklé a středně zelené. Japonská azalka má drobné, do široka otevřené kvítky trubkového tvaru. Tyto kvítky září překrásnou purpurově růžovou barvou. Díky této syté barvě se skvěle hodí hlavně do tmavších koutů zahrad. Vyhovuje jí stín nebo polostín - zde jsou téměř neopadavé. Na slunnných místech může část listů přes zimu spadnout, ale rostlina si na jaře po odkvětu udělá zase nové. Plodem je tobolka. 

Keř roste vzpřímeně a kompaktně, přibližně do stejně výšky jako šířky. Kvete od poloviny května do začátku června.

azalky-japonske.jpg

Rhododendron yakushimanum
Rododendron yakushimanum je jeden z nejznámějších druhů rododendronu. Jedná se o moderní křížence, neboli hybridy, kteří se vyznačují pomalým a kompaktním růstem. Jejich velikost se pohybuje od 1 do 1,5 metru. Díky tomu se výborně hodí právě do současných zahrad. Rostlina je mrazuvzdorná a velmi bohatě kvete. Vybrat si můžete z pestré palety barevných tónů, od čistě bílé, přes nejrůznější odstíny růžové, lososové až po červené. Nechybí ani lila či fialová a vyšlechtěny už byly i žluté odrůdy.

Rhododendron yakushimanum je tolerantnější k půdním podmínkám a snáší i prosluněné místa. Přesto je ale nejvhodnější nastolit mu takové podmínky pro růst, jaké vyžadují další rostliny tohoto druhu.

 

rhododendron-yakushimanum.jpg

 

Rododendron maximum
Rododendron maximum je řídce stavěný, stálezelený keř. Tento druh pochází ze Severní Ameriky, kde roste ve světlých lesích, vlhkých kaňonech, ale i v hlubším stínu v nadmořské výšce 300 - 1700 m.n.m. Ve své domovině se dorůstá až 10 metrů. V našich končinách však měří na výšku okolo 1 - 4 metrů. Květy se objevují v červnu až v červenci. Vykvétají po 14 - 15 v okolčatých hroznech. Květy mohou mít bílou, žlutozelenou růžovou nebo liánovitou barvu. 

rododendron-maximum.jpg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář